Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie, resp. exteriérové žalúzie predstavujú moderný spôsob tienenia. Umiestňujú sa z vonkajšej strany okien a zabezpečujú tepelnú ochranu budov, odrážajú slnečné lúče a regulujú prienik denného svetla. 

Vonkajšie žalúzie Z-90 Noval

Vonkajšie žalúzie Z-90 Noval

Prvotriedne žalúzie na trhu exteriérového tienenia. Lamely sú široké 90 mm a majú tvar písmena Z. Spodná strana lamiel ja vybavená plastovým tesnením pre lepšie a tichšie dovretie žalúzií. 

Vonkajšie žalúzie Z-70

Vonkajšie žalúzie Z-70

Vonkajšie žalúzie Z-70 sú ideálne pre všetkých, ktorí hľadajú jemnejší vzhľad žalúzií. Jednotlivé lamely sú široké 70 mm. Rovnako ako žalúzie Z-90 Noval majú lamely tvar písmena Z, ktoré zaisťujú dokonalý tieň v interiéri. 

Vonkajšie žalúzie C-80

Vonkajšie žalúzie C-80

Tento model žalúzií je obľúbený vďaka strednej šírkej lamiel a možnosti zatienenia veľkých okien. Lamely sú široké 80 mm a vďaka zahnutiu do tvaru písmena C je možné žalúzie naklápať do oboch strán. 

Vonkajšie žalúzie C-80 Vental

Vonkajšie žalúzie C-80 Vental

Vonkajšie žalúzie C-80 Vental ochránia pred slnkom a zároveň umožňujú vetrať. Inovatívny zahnutý tvar lamiel do tvaru písmena C so šírkou 80 mm zaručuje malý nábal po vytiahnutí žalúzií. 

Vonkajšie žalúzie EXT-50

Vonkajšie žalúzie EXT-50

Žalúzie, ktoré sú cenovo dostupným a praktickým riešením pre tienenie menších plôch. Lamely sú široké 50 mm a majú tvar písmena C bez zahnutých okrajov. Najväčšou prednosťou tohto typu žalúzií je najnižší nábal lamiel. 

Žalúzie, ktoré majú štýl

Jednotlivé typy vonkajších žalúzií sa odlišujú tvarom a šírkou lamely, typom ovládania a spôsobom vedenia lamiel. Montujú sa do alebo nad okenný otvor s hliníkovým krycím plechom, ktorý ich prekrýva vo vytiahnutej polohe alebo pod fasádu domu. Firma Sun door Nitra vám ponúka kvalitné vonkajšie žalúzie a ostatné tieniace systémy.

Vonkajšie žalúzie SUN DOOR

Vonkajšie hliníkové žalúzie sú v dnešnej dobe najdokonalejším tieniacim prvkom používaným na trhu. Často sa využívajú pri zatienení pre administratívne budovy alebo polyfunkčné domy. Čoraz častejšie sa využívajú aj na zatienenie pre rodinné domy. Vonkajšie žalúzie chránia Vaše súkromie pred nežiaducimi pohľadmi zvonku a zároveň vytvárajú v interiéri lepšiu klímu. Dôležitou funkciou vonkajších žalúzií je, že sa dá plynulo regulovať prirodzené osvetlenie, ktoré zachytáva priame slnečné žiarenie a chráni vás pred jeho priamym účinkom.  

Vonkajšie žalúzie sa prevažne montujú s hliníkovým krycím plechom, ktorý chráni a opticky prekrýva žalúziu vo vytiahnutej polohe. Iné riešenia sa ponúkajú ak vonkajšie žalúzie chcete zabudovať aj pod fasádu. 

Dosiahnete tak atraktívny a moderný vzhľad Vášho domu. Toto treba konzultovať už pri samotnej stavbe domu aby ste sa vyhli neskôr zbytočným komplikáciám. 

Hliníkové vonkajšie žalúzie a ich výhody

Nenáročná údržba. Vonkajšie žalúzie sú ľahko umývateľné rovnako dobre na prízemí ako aj na poschodí. Pri otvorenom okne aj na vyššom poschodí, lamely nastavíte do vodorovnej polohy a umývate vodou s primiešaním saponátu. 

Medzi ďalšie výhody patrí:

 • Moderný tieniaci prvok
 • Ochrana pred slnečnými lúčmi a poveternostnými podmienkami
 • Jednoduchá regulácia a možnosti nastavenia hliníkových lamiel
 • Ochrana okien pred dažďom a vetrom
 • Príjemná vnútorná klíma
 • Ochrana súkromia
 • Vysoká kvalita hliníkových žalúzií a ich dlhá životnosť
 • Zlepšenie energetickej účinnosti vášho bývania
 • Zníženie tepelných strát v zime a nižšie náklady na kúrenie
 • Optimálne zatemnenie miestnosti
 • Možnosť dodatočnej montáže žalúzií aj v prípade hotovej fasády domu

Exteriérové žalúzie

Exteriérové žalúzie, nazývané aj externé žalúzie, predstavujú veľmi praktický tieniaci prvok. Exteriérové žalúzie sú vyrobené z vysokokvalitných materiálov, ktoré sú zárukou ich odolnosti v prípade nepriaznivého počasia. Prostredníctvom hliníkových vonkajších žalúzií môžete jednoducho a flexibilne regulovať dopad slnečných lúčov naklápaním lamiel. Záleží len od vás, koľko slnečného svetla vpustite do miestnosti. Vďaka exteriérovým žalúziám sa bude cítiť príjemn,  či už u vás doma alebo na pracovisku. 

Hliníkové exteriérové žalúzie vám poskytnú dostatok súkromia pred zvedavými pohľadmi a zabránia tiež prenikaniu hluku z vonkajšieho prostredia. Jednoduché ovládanie šnúrkou, kľukou alebo elektrické ovládanie motorom.

Vonkajšie žalúzie sú obľúbeným tieniacim prvkom pre rodinné domy, byty i administratívne budovy.

Prečo zvoliť vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú ideálne najmä v rodinných domoch a stavbách, ktoré sú orientované na juh alebo juhozápad, a sú tak vystavené nadmernému prehrievaniu interiéru. Vonkajšie žalúzie poskytujú príjemné tienenie, chládok, a tým znižujú náklady na klimatizáciu. Zároveň sú veľmi estetickým a moderným prvkom každého rodinného domu alebo administratívnej budovy. Vonkajšie žalúzie plnia tiež bezpečnostnú funkciu a ochránia váš domov pred neželanými návštevníkmi, vandalizmom alebo zlým počasím. 

Ako vybrať vonkajšie žalúzie

Ak hľadáte vhodné vonkajšie žalúzie, mali by ste sa zamerať hlavne na:

 • typ a rozmery okna - niektoré typy vonkajších žalúzií sú vhodnejšie pre malé okná a iné pre veľké okná
 • prevedenie lamiel - dostupné sú rôzne odtiene lamiel s jednostranným alebo obojstranným naklápaním 
 • ovládanie - vonkajšie žalúzie sa dajú ovládať pomocou šnúrky, kľuky alebo cez automatické ovládanie
 • spôsob inštalácie - exteriérové žalúzie možno inštalovať rôznym spôsobom. Montáž niektorých modelov vonkajších žalúzií je potrebné naplánovať už v projektovej dokumentácii, iné je možné inštalovať dodatočne. 

Montáž vonkajších žalúzií 

Exteriérové žalúzie možno namontovať na akúkoľvek fasádu. Pri niektorých modeloch žalúzií je potrebné plánovanie vopred, pri iných model je možná dodatočná montáž. Ak potrebujete pomôcť ohľadom montáže vonkajších žalúzií, radi vám poradíme. Zaujíma vás cena vonkajšich žalúzií? Vyplňte a odošlite formulár pre konkrétny model vonkajších žalúzií z našej ponuky a zašleme vám kalkuláciu.

Možnosti ovládania vonkajších žalúzií

1. Ovládanie elektrické pomocou vypínača

V prípade záujmu o pohodlné ovládanie motorových žalúzií vypínačom je potrebná elektrická predpríprava. Elektrický kábel sa musí doviesť do vypínača (kábel 3x1,5 CYKY)  a od vypínača k motoru žalúzie. Vypínač sa prepája zo žalúziou 4x1,5 CYKY káblom (štvoržilovým, nie trojžilovým). Pri motorickom ovládaní sa používajú väčšinou pohony Somfy. Pri ovládaní vypínačom sa vypínač umiestňuje na stenu pri žalúzii. Stlačením tlačidla hore alebo dole sa žalúzie ovládajú veľmi jednoducho. Pomocou vypínača sa nastavuje aj sklon lamiel žalúzie.

Existuje viacero typov žalúziových vypínačov, ktoré sa dajú dizajnovo doladiť k ostatným vypínačom na stene. Môžu byť s aretáciou alebo bez.

Elektrické žalúzie na vypínač sú lacnejšou verziou motorového ovládania.

2. Ovládanie elektrické diaľkovým ovládačom

Menej náročná elektrická predpríprava ako pri ovládaní motorovej žalúzie vypínačom. Predpríprava elektrických žalúzií na diaľkové ovládanie spočíva v dovedení kábla 3 x1,5 CYKY ku každej žalúzii a to do hornej časti kastlíka buď vpravo, vľavo, alebo do stredu.

Diaľkové ovládanie je najkomfortnejší spôsob ovládania elektrických žalúzií pomocou prenosného alebo neprenosného diaľkového ovládača.

S prenosným diaľkovým ovládačom v ruke sa dá pohodlne z akéhokoľvek miesta v miestnosti regulovať jedna alebo viac žalúzií.

Jednokanálovým je možné ovládať jednu žalúziu resp. skupinu žalúzií, kde ale nie je možnosť ovládať každú žalúziu zvlášť. Znamená, že skupina žalúzií sa bude správať rovnako. Ak sa dá povel na  povytiahnutie žalúzií, povytiahnu sa všetky do tej istej polohy.

V ponuke je aj 5 kanálový diaľkový ovládač pre ovládanie štyroch žalúzií, pričom piaty kanál je pre ovládanie štyroch žalúzií naraz.

Neprenosný diaľkový ovládač vyzerá ako nástenný vypínač. Je to ale to isté ako jednokanálový prenosný diaľkový ovládač s tým rozdielom, že je umiestnený na stene.

Na rozdiel od žalúziového vypínača nemusí byť umiestnený bezprostredne priamo pri žalúzii a nevedú do neho žiadne káble.

Elektrické žalúzie s diaľkovým ovládačom sú drahšou verziou motorového ovládania.

3. Ovládanie pomocou mobilnej aplikácie

Elektrické žalúzie, ktoré majú pohony Somfy io  je možné prepojiť s riadiacou jednotkou TAHOMA pre mobilné telefóny alebo PC (aj dodatočne). Stačí mať len stiahnutú aplikáciu a motorové žalúzie sa môžu v podstate ovládať z akéhokoľvek miesta na svete, len je potrebné mať pri sebe telefón a pripojenie na internet. Výhodou aplikácie je, že v nej vidno polohu aj naklopenie lamiel každej žalúzie osobitne.

4. Ovládanie manuálne  kľukou (resp. u staršieho typu EXT50 šnúrou)

Jednoduché ovládanie pomocou kľuky s dvoma kĺbmi. Kľuka je navŕtaná zvonku smerom do interiéru a umiestnená zvnútra na ráme okna. Manipulácia s ňou je nenáročná. Pre jej umiestnenie na boku okna musí byť rám okna široký aspoň 3,5cm (po zavretí krídla okna). Ak je v strede okna pevný stĺpik, kľuka sa namontuje na tento stĺpik. Úplne najlepším riešením je v prípade výmeny okien, objednať si nové okná s rozširovacím profilom a odpadajú starosti kam kľuku umiestniť.

Riziko je najmä u panelových bytoch, kde často práve pre nesplnenie aj týchto podmienok manuálne ovládanie nie je možné.

Z akého materiálu sú vonkajšie žalúzie?

Lamely a lišty vonkajších žalúzií sú vyrobené z vysoko kvalitného hliníka, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom. Horný nosič žalúzií je vyrobený z pozinkovaného plechu.

Cena vonkajších žalúzií

Koľko stoja vonkajšie žalúzie? Cena externých žalúzií závisí od viacerých faktorov. Každý dom alebo byt je individuálny a tiež požiadavky klientov sa môžu líšiť. Kým niektorí dávajú prednosť jednoduchému riešeniu vonkajších žalúzií, iní požadujú exkluzivitu. Cena vonkajších žalúzií závisí od nasledovných faktorov:

 • typ lamiel
 • rozmery vonkajších žalúzií
 • farba lamiel
 • doplnky (napr. siete proti hmyzu)
 • ovládanie žalúzií

Orientačná cena vonkajších žalúzií

Vonkajšie žalúzieCena s 20% zľavou
Z-90 Noval136 € / m2 bez DPH
Z-70142 € / m2 bez DPH
C-80127 € / m2 bez DPH
C-80 Vental129 € / m2 bez DPH
EXT-50100 € / m2 bez DPH

* Príplatok za motor Somfy WT na vypínač: 100€ bez DPH, po zľave 20% 80€ bez DPH.

*Možnosť získať ďalšiu dodatočnú zľavu až do výške 5-10% v závislosti od počtu ks a termínu potvrdenia objednávky.

**Cena je kalkulovaná bez montáže a dopravy.