Žalúzie: Majte slnečné lúče po kontrolou

Žalúzie v horúcich dňoch udržia teplo za oknami a dovnútra si vpustite len toľko slnka, aby ste sa cítili príjemne. Môžete si vybrať vonkajšie žalúzievnútorné žalúziežalúzie s pohonom alebo ručným ovládaním

Svetlé interiéry sú veľmi príjemné, ale keď je slnka priveľa, treba ich ochrániť pred nadmerným rozhorúčením. Ponuka žalúzií na trhu je veľmi pestrá a dá sa vyberať z množstva variácií. Môžete sa tak vyhrať s dizajnom a zvoliť si materiály a farby, ktoré sa hodia k zariadeniu vášho bytu alebo domu do najmenších detailov. Dostupné sú klasické vnútorné žalúzie, ktoré sú dnes už bežným štandardom. Pre lepšie tienenie sú ideálne vonkajšie žalúzie, umiestnené z vonkajšej strany okien. Možno tiež zvoliť horizontálne žalúzie alebo vertikálne žalúzie

vnútorné žalúzie

Vnútorné žalúzie 

Vnútorné žalúzie (interiérové žalúzie) sa stali už takou klasikou a nájdeme ich prakticky na každom okne. Preferované sú najmä hliníkové žalúzie dostupné v širokej ponuke farieb, vďaka čomu sa dajú perfektne zladiť s interiérom. Žalúzie tak predstavujú nielen praktický a funkčný, ale aj štýlový doplnok vášho domu alebo bytu. Vďaka jemne lesklému povrchu dokonale odrážajú slnečné lúče a zabezpečujú príjemnú klímu v interiéri

Ovládanie žalúzií je ďalším kritériom, ktorý je potrebné zvážiť pri výbere. Ručné ovládanie je vhodné najmä v malých priestoroch alebo bytoch. V domoch alebo pri väčších okenných plochách sú naopak praktické žalúzie s motoromautomatickým ovládaním

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie (exteriérové žalúzie) predstavujú funkčný a elegantný spôsob tienenia a aj z tohto dôvodu sú čím ďalej tým viac súčasťou moderných domov a budov. 

Nielenže regulujú prienik slnečných lúčov do interiéru, ale zároveň chránia okno pred vplyvom počasia - vietor, dážď. Vonkajšie žalúzie vám umožnia vetrať aj keď prší, stačí ich len správne sklopiť. Keďže sa nachádzajú z vonkajšej strany okna, zabraňujú jeho prehrievaniu a tým udržujú v interiéri príjemnú teplotu i v letných mesiacoch bez potreby klimatizácie. 

Ovládanie žalúzií môžete zvoliť ručné, ale v prípade vonkajších žalúzií je praktickejšie a preferovanejšie automatické ovládanie.  

Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie sa esteticky hodia do väčších priestorov, pretože zaberú viac miesta a klopia sa do boku. Tento typ žalúzií je tiež obľúbený v kanceláriach a administratívnych budovách. Dostupné sú v rôznych materiáloch - látkové, šnúrové alebo drevené žalúzie. Ako pri horizontálnych, tak aj pri vertikálnych žalúziach, je si z čoho vyberať a možno ich dizajnovo zladiť k interiéru. 

Montáž žalúzií je jednoduchá, zakúpené balenie obsahuje všetky potrebné komponenty a návody. Na internete tiež nájdete dostupné videá, ktoré často ponúkajú aj samotní predajcovia alebo výrobcovia žalúzií. Ovládanie si môžete zvoliť z pravej alebo ľavej strany a sťahovanie žalúzií buď doprava, doľava alebo na stred. 

Horizontálne žalúzie

Horizontálne žalúzie sú obľúbené najmä v prevedení ako hliníkové lamely. Chránia interiér pred slnečným lúčmi a hodia sa do všetkých interiérov, od klasických až po moderné. Hliník efektívne odráža lúče a možno si vybrať zo širokej palety farieb a odtieňov. Na trhu sú dostupné aj lamely imitujúce drevo. Tento typ žalúzií sa hodí najmä do interiérov, v ktorých prevláda drevený nábytok a doplnky. Horizontálne žalúzie možno zvoliť ako celotieniace, čiže po sklopení žalúzií sa lamely dokonale prekryjú a nedochádza k presvitaniu svetla na miestach, ako sú napr. textilné pásky.

Montáž žalúzií robia špecializované firmy, ale vďaka jednoduchému prevedeniu to hravo zvládnete aj sami doma. Žalúzie sa dodávajú v balení, ktoré obsahuje všetky potrebné súčiastky a návod. Ak však nie ste práve domáci kutil, nechajte montáž žalúzií radšej na odborníkov. Ušetrí vám to veľa času a budete mať tiež istotu, že výsledok bude taký, aký ste chceli. 

Horizontálne žalúzie sa montujú ako vnútorné, vonkajšie alebo ich kombinácia. Podľa toho, kam ich plánujete umiestniť, musíte zvoliť aj požadovaný typ. Vonkajšie žalúzie sú náročnejšie na kvalitu a odolnosť materiálu, keďže sú vystavené vplyvom počasia. 

vonkajšie žalúzie